Agenda
Bij Creative Coding Utrecht organiseren we maandelijks evenementen die inspelen op verschillende interesses, leeftijdsgroepen en vaardigheden. We willen je helpen jouw band met alles wat met coderen te maken heeft te ontwikkelen, hoe nieuw het onderwerp ook is.
Heb je geen idee wat Creative Coding betekent? Heb je een achtergrond in programmeren maar weet je niet waar je moet beginnen om het creatief in te zetten? Of wil je gewoon je bestaande vaardigheden verbeteren en nog meer flitsende visuals, animaties en meer maken?
Filter onze evenementen op onderwerp en toegankelijkheidsniveau, er is voor ieder wat wils. Om een van onze eerdere evenementen op te zoeken, bekijk het archief.
Workshop From Soil to Servers: Regenerative Futures for Community Computing
In deze hands-on workshop wekken we elektriciteit op uit de bodem met behulp van microbiële brandstofcellen. Samen onderzoeken we wat deze levende systemen ons kunnen leren over regeneratieve manieren om computers van stroom te voorzien.
Met kunstenaar Sunjoo Lee en onderzoeker Fieke Jansen van het Critical Infrastructure Lab gaan we aan de slag met modderbatterijen, waarmee we kleine elektronische apparaten van energie voorzien. Zo ontdekken we hoe elektriciteit kan ontstaan uit regeneratieve, biologische processen — in plaats van uit extractieve systemen. Dit maakt de principes van gedistribueerd, veerkrachtig en symbiotisch infrastructuurontwerp concreet en tastbaar.
Daarna verleggen we onze blik naar servers. Onderzoeker Kars Alfrink (TU Delft) introduceert het ‘People’s Compute’-raamwerk en laat zien hoe deze principes computerwerk fundamenteel kunnen hervormen. We richten ons niet op individuele toepassingen, maar op de onderliggende infrastructuur. We bevragen gecentraliseerde clouds en resource-intensieve datacenters, en verkennen collectieve alternatieven die mensen en planeet voorrang geven boven kapitaal en controle.
Lena Trotereau zal het proces visueel documenteren, en zo een suggestieve kaart van ons collectieve denken creëren.
Technische ervaring is niet vereist.
Je gaat naar huis met: kennis over het maken van modderbatterijen, visuele documentatie van ons collectieve denken en nieuwe kaders om een technologische toekomst voor te stellen die is afgestemd op gemeenschappen, niet op monopolies.
Dr. Fieke Jansen is postdoc aan de UvA en mede-hoofdonderzoeker van het Critical Infrastructure Lab. Haar onderzoek richt zich op de vraag hoe de materiële impact van uitbreidende infrastructuren het beheer, de distributie en de uitputting van natuurlijke hulpbronnen beïnvloedt.
Sunjoo Lee is een interdisciplinaire kunstenaar die zich bezighoudt met kunst, technologie en ecologie. Haar praktijk, gevestigd in Nederland, herinterpreteert het gebruik van elektronica en digitale hulpmiddelen buiten mensgerichte doeleinden en verkent meer dan menselijke filosofie, emergentie, biomimicry, symbiose en permacomputing.
Dr. Kars Alfrink is postdoctoraal onderzoeker aan de TU Delft. Zijn onderzoek richt zich op het ontwerpen van openbare kunstmatige-intelligentiesystemen die onder maatschappelijke controle blijven staan.
Lees meer over de vorige editie van deze workshop over modderbatterijen en kunstmatige intelligentie in dit verslag: https://www.tudelft.nl/2025/io/december/from-mud-to-models-a-workshop-on-regenerative-ai-futures